Надворі липень, а отже, саме час підбивати підсумки роботи видавництва «WOODCAT» за 2023 рік 🙂. Насправді цей матеріал мав вийти на кілька місяців раніше, але то світла, то натхнення не було (на ділі це все просто відмовки автора). Проте, як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Отже, сухі цифри спочатку: зусиллями команди видавництва «WOODCAT» у 2023 році вдалося локалізувати та випустити у вільний продаж солов’їною на полички магазинів цілих 14 нових настільних ігор, а ще 2 нові доповнення!

Загалом це гарні цифри як для досить молодого видавництва, ще й у такі складні часи, але пройдімося по іграх докладніше, подивімося, що за ігри та як їх грати, а ще зрозуміємо, яка з виданих «WOODCAT» у 2023 ігор підійде саме вам чи вашій компанії або ж на яку слід звернути особливу увагу.

1. Акрополіс

Акрополіс             

Неймовірна гра, яка встигла завоювати багато нагород і сердець гравців по всьому світу (й автора статті також захопила), здивує вас своєю красою, елегантністю та простотою водночас. Гра перенесе вас до Давньої Греції, де кожен гравець як архітектор, використовуючи спеціальні ігрові плитки, розбудує своє місто. Вибираєте одну із запропонованих плиток-кварталів із загального ринку (будівельного майданчика), крутите її як бажаєте, викладаєте у своє місто, спостерігаєте, як ваш поліс розростається у висоту та ширину. Головна фішка гри — це якраз вміло викласти квартал, щоб він «вписався» в уже наявну архітектуру, інші квартали та приніс найбільше очок. Грається вона за 30 хвилин і, здається, найскладніше, що є в цій грі — це підрахунок очок. Чудово підійде «Акрополіс» для гри в колі сім’ї (більшість нагород вона виграла саме як «найкраща сімейна гра»), а нескладні правила дадуть змогу грати навіть з абсолютними новачками. А ще вона сподобається людям, які люблять задачки на просторове мислення й абстрактні ігри (гравці на всесвітньо відомому сайті BGG проголосували за неї як за 14-ту найкращу абстрактну гру у світі). Загалом гра класна і про неї, напевно, потрібно написати окрему статтю (але це точно трапиться пізніше), тому — однозначний рекомендасьон автора! Йдемо далі.

2. Арборетум.

Арборетум          

Досить незвична картярська гра, яка за милими картинками дерев приховує справжнє напружене протистояння гравців. Взагалі слово «арборетум» — це інша назва дендропарку, і воно фактично відображає головну тему гри: висаджування дерев у красиві алейки. Але нехай ця мімішність не вводить вас в оману — у цій грі треба думати й рахувати (на жаль, на картах є цифри від 1 до 8, вони дійсно важливі й час від часу доведеться їх враховувати)! Ще потрібно правильно визначити, яку алею із якого виду дерева у якій послідовності посадити, слідкувати за тим, які дерева висаджує суперник, і тримати в руці певні карти дерев — бо підрахують очки за свої алейки не всі гравці. Загалом є нюанси по підрахунку, автору з першого разу підрахувати очки було трішки важкувато. Але, повірте, воно того варте! Гра цікава й захоплива, дуже класна альтернатива звичайним картам. Стратегій і варіантів гри не злічити, чудово грається як удвох, утрьох, так і вчотирьох. Для новачків, які лиш відкривають для себе світ настілок, чи дітей гра може буде трішки складною (хоча через декілька партій із гарним поясненням стає все зрозуміло). Проте гра точно добре вам підійде, якщо любите помізкувати з друзями, у колі сім’ї, не боїтеся здорової конкуренції та не розчаровуєтеся, коли суперник «обнулив» ваш результат, на який ви так очікували наприкінці гри. А ще це той випадок, коли для того, щоби побачити алею із сакур, необов’язково чекати весни і їхати в Ужгород: викладайте її в себе на столі та кайфуйте з друзями 🙂. А на черзі в нас «важка артилерія».

3. Капітан Сонар.

    

Напевно, найкращий опис до гри: це морський бій на максималках. Саме для ситуацій, коли до вас прийшло багато друзів (але не більш як 8, звісно), «Крокодила» грати вам уже набридло й хочеться чогось такого серйозного, масштабного, але знайомого для всіх — тоді гра «Капітан Сонар» вам у поміч. Капітан, старший помічник, радист і інженер по кожну сторону ширми закривають люк уявного підводного човна, опускають перископ і вирушають на пошуки команди супротивників. Кожен гравець у команді має свій планшет, своє особливе завдання та роль, але вся команда має працювати як злагоджений механізм. Подейкують, що найкраще ця гра грається саме вшістьох, а от повний склад подарує найякісніші та найезабутніші баталії. Насправді це досить унікальна гра, високо оцінена іншими гравцями (на раніше згаданому сайті BGG гравці дають їй дуже високе 10 місце серед найкращих у категорії «ігри для компаній»). Так, звісно, ми розуміємо, що не щодня у вас у гостях збирається від 6 до 8 друзів, але якщо вже приходить така компанія, то який сенс грати в давно заграні «Крокодили» чи «Мафії» — адже «Капітан Сонар» чудовий вибір саме на такий випадок. Рухаємося від шумних вечірок до милих дуельних ігор.

4. Лис та Ліс.

      

Ось і настала черга розказати про невелику картярську дуельну гру (так, вона лише для двох гравців), але на суб’єктивне переконання автора — одну із наймиліших ігор, виданих «WOODCAT» у 2023 році. По-справжньому казкова гра із чарівними ілюстраціями навіть зі сторінок правил? Розкаже цікаві історії про відьму, хороброго лісоруба та його сміливу доньку, королеву й боротьбу із чудовиськами. Із цього цілком могла б вийти пристойна сюжетна пригодницька гра, проте інколи геніальність саме в простоті. Отже, у вас усього 33 карти, кілька мастей, чарівні істоти з особливими здібностями (які представлені непарними картами), досить незвичні правила підрахунку очок і лише 13 ходів-взяток на раунд, щоб визначити переможця в цьому раунді. 1 хід — це 1 взятка, тобто кожен гравець розігрує по 1 карті, і переможець забирає обидві. Як би вам не хотілося виграти всі взятки, цього робити категорично не рекомендується, адже гра карає за таку жадібність. Гра «Лис та Ліс» — чудове поєднання ціни та якості, а ще компактності та можливості взяти її із собою в подорож. Чарівність та простота правил дадуть змогу зацікавити й навчити гри будь-кого: дорослі та діти, хлопці та дівчата будуть у захваті. Навіщо брати із собою звичайні карти, якщо можна взяти «Лис та Ліс»? І чи може бути краща альтернативна для гри «Лис та Ліс» — звісно, 2 «Лиси та Ліси» 🙂!

5. Лис та ліс. Дует

   

Так, це ще одна картярська дуельна гра, яку ви точно із задоволенням можете взяти навіть у дорогу — і не пошкодуєте! Натхненна грою «Лис та Ліс», ця гра зберігає атмосферу оригінальної гри, але прибирає елемент протистояння — тепер у грі необхідно діяти спільно, щоби перемогти. Механічно гра залишається незмінною — обоє розігруєте карту, виграєте або програєте взятку. Але от казкова історія отримала продовження — чарівного музиканта викрали підступні феї, і ви в ролі принцеси та доньки лісоруба відправляєтеся до лісу його рятувати. Додається невелике поле зі стежкою, якою йдуть наші сміливі казкові героїні. І саме ваші взятки визначатимуть шлях, який вони пройдуть у пошуках музиканта. За класикою кооперативних ігор спілкування тут обмежене, тому виграти буде не так просто. Неважливо виграєте саме ви взятку чи ні, головне — пройти стежкою від початку до кінця, зібрати магічні кристали та відшукати музиканта. Плюси в цієї гри незмінні — приємна ціна, невеликий розмір, зручність гри в поїздках, гарний дизайн, простота правил, можливість грати навіть із дітьми та замінити звичайні карти чимось дійсно цікавим, з історією і позитивною взаємодією між гравцями. А якщо раптом буде здаватися, що гра стала легкою — підвищуйте рівень складності та вирушайте в нову подорож! На суб’єктивну думку автора — обидві гри прекрасні та мають бути в колекції кожного. А ми тим часом переходимо до войовничих гномів!

6. Нідавеллір.

      

Що зазвичай відбувається, коли разом збирається декілька гномів? Так, звісно, вони можуть врятувати Білосніжку, але все ж найчастіше вони б’ють дракона, який заважає їм жити-випивати 🙂. Не виняток і ця фентезійна гра, у якій вам належить поступово зібрати й очолити цілу армію войовничих гномів, щоби перемогти злого дракона Фафніра! «Серцем» цієї гри є дві досить популярні, але нескладні ігрові механіки — аукціон і збір сетів (тобто певних наборів карт). Щораунду до різних таверн на кухоль елю приходитимуть гноми з 5 класів (воїни, мисливці, рудокопи, ковалі та розвідники), а кожен гравець спробує перехопити найкращих гномів, роблячи ставки. Переможе найвища ціна золотом (так-так, адже ми знаємо, що всі гноми люблять золото), і відповідний гном доєднається до лав вашої армії. Комбінуйте різні класи, добирайте особливих гномів-героїв, примножуйте ваш гаманець і збирайте найсильнішу армію гномів! Автор статті відносить гру до середньої складності, проте «Нідавеллір» — це чудовий перехід від дуже простих та легких ігор до глибших і комплексних настілок. Особливо сподобається гра поціновувачам фентезі, історій про гномів, ельфів і драконів (привіт аналогіям із «Володаря перснів» та «Гобіта»). У грі присутня взаємодія між гравцями — адже ж так інколи приємно урвати крутого гнома з-під носа суперника, та і грати можна аж вп’ятьох, а більшість ігор обмежуються до партій учотирьох. Рекомендую звернути увагу на цю гру, адже подейкують, що там ще якісь доповнення плануються, якщо гра сподобається і гарно буде продаватися. А ми переходимо до гри, якій точно не потрібні жодні доповнення!

7. Йога.

     

Складно щось дуже багато писати про гру, правила якої вміщаються на 1 сторінку, але ми таки спробуємо 🙂. З того, що точно очевидно — це акробатична гра для веселих і кумедних дружніх чи сімейних посиденьок. Годі тут шукати складні та незвичні механіки — ця гра призначення лише для веселощів та задоволення. Фактично перед вами такий собі «Твістер» із картами — проте місця він займає мінімально, фану приносить максимально, комбінацій тут набагато більше, та й коштує точно менше. Щоходу ви добираєте нову карту із відверто дивним і смішним завданням, продовжуючи виконувати всі попередні (це може здатися просто на початках, але сміятися буде той, хто витримає останній). Загалом сміх та й годі! Вашим, навіть не найгнучкішим друзям, точно захочеться зіграти ще раз у «Йогу» після першої партії. Врахуйте, що грати може одночасно аж до 12 гравців! Мало яка гра може похвалитися такою кількістю. Ускладнюйте чи спрощуйте правила, об’єднуйтеся в команди, вигадуйте власні способи виконання завдань, але головне — не нудьгуйте!

Ну що ж, час переходити до підсумків по першій частині статті та подумати, що в нас є за її результатами

Наголошую наперед, що висновки авторські та дуже суб’єктивні, але ви можете їх враховувати, коли вибиратимете собі гру в інтернет-крамничці «WOODCAT».
Безперечний хіт цієї першої частини, на думку автора, — це гра «Акрополіс». Настілка дійсно неймовірна та топова (і по праву така титулована), підійде ну просто для будь-яких ситуацій. Чи-то для дружніх посиденьок, чи-то в родинному колі, як із новачками, так і досвідченими, удвох, утрьох чи вчотирьох. Загалом розбудіть якось автора та запропонуйте йому партію в «Акрополіс», поки вона йому ще не набридла!

Раптом ви збираєтеся в подорож або маєте трішечки місця в рюкзаку по дорозі на роботу — на вибір «Лис та Ліс», «Лис та Ліс. Дует» і «Арборетум» (а краще одразу беріть усі 3, вони й так дуже компактні). Єдине, врахуйте, що «Лиси з лісами» лише на двох гравців, а «Арборетум» не такий простий, як здається (зате в нього можуть зіграти одразу четверо). Загалом кожна із цих ігор — чудова альтернатива нудним картам, та ще й усі естетично гарні.

Якщо ж вас збирається багацько на невеличку зустріч-вечірку (більш як чотири друга), тоді дивіться по настрою компанії — або ж «Капітан Сонар» і неймовірно напружена заруба субмарин у стилі морського бою, або «Йога» та її веселі акробатичні вправи. І не забувайте про «Нідавеллір», який можна зіграти навіть вп’ятьох приблизно за годину.

Новачкам та молодшим гравцям можна рекомендувати «Акрополіс», «Лис та Ліс», «Лис та Ліс. Дует». Ну й із часом переходити на «Нідавеллір» — це теж не дуже складна гра, плюс навчає цікавим ігровим механікам (аукціону та збору сетів для набору переможних очок).

Абсолютно кожну із цих ігор можна грати зі своєю сім’єю. Тут питання радше до кількості гравців у вашій сім’ї та часу, який ви хочете приділити грі.
Ну й на завершення скажу, що настільні ігри не завжди варто оцінювати за кількістю карт, якістю картону чи навіть їх ціною, адже головне — це спільно проведений час, позитивні емоції, радісні й усміхнені обличчя, захоплення та бажання зіграти нову настілку! Цінуйте кожну хвилину з вашими рідними та друзями в такі складні та непередбачувані часи!

Матеріал для сайту «WOODCAT» підготував Андрій Наконечний.